تعمیر دوچرخه‌های خراب یا رها شده جهت استفاده نیازمندان

۲۰ بهمن ۱۳۹۹

گروهی در بریستول آمریکا اقدام به تعمیر دوچرخه‌های خراب یا رها شده و در نهایت، اهدای آن‌ها به نیازمندان کرده‌اند. این کار توانسته امید را به زندگی افراد نیازمند واقعی، بازگرداند.

پروژه‌های خیرخواهانه زیادی در سراسر جهان توسط گروه‌های مختلف انجام می‌شود که یکی از آن‌ها، پروژه مربوط به تعمیر دوچرخه بریستول در آمریکا است. مسئولان این گروه اقدام به تعمیر و نگه‌داری دوچرخه‌های خراب یا رهاشده‌ می‌کنند و با این کار سعی دارند زندگی را تا حدی برای افراد نیازمند، ساده‌تر کنند. یکی از مسئولان این گروه اعلام کرده است دوچرخه‌ها در اختیار افرادی قرار خواهند گرفت که مدت‌هاست در حال مبارزه با مشکلات مختلف مالی، روحی و روانی هستند.

این طور که پیداست، افراد بی‌خانمان یا افرادی که برای مدت زمان طولانی، بیکاری را تجربه کرده‌اند از مهم‌ترین مراجعه‌کنندگان این گروه در بریستول هستند. یک خانم آمریکایی که توسط سازمان‌های مربوطه به این گروه معرفی شد، توانست پس از مدت‌ها دوری از اجتماع، ارتباط با سایر افراد را تجربه کند و راه خود را برای مبارزه با مواد مخدر پیدا کند؛ او در این رابطه گفته است که دوچرخه سواری توانسته سلامت ذهنی و جسمانی او را برگرداند.

فرد دیگری توانست پس از سال‌ها در اجتماع حضور پیدا کند و علت آن را دوچرخه سواری می‌داند. او توانست با استفاده از دوچرخه‌های خرابی که توسط این گروه تعمیر شده‌اند، زندگی واقعی را تجربه کند و آرامش روحی و روانی را به دست آورد.

مسئولان این طرح به وضوح اعلام کرده‌اند که انجام این پروژه بدون کمک‌های مردمی، امکان‌پذیر نبوده است. در حقیقت مردم به صورت ماهانه بیشتر از 100 دوچرخه معیوب یا دوچرخه‌هایی که نیاز نداشتند را برای تعمیر و استفاده نیازمندان در اختیار این گروه قرار می‌دادند؛ برخی از این دوچرخه‌ها برای سال‌های طولانی در گاراژ خانه‌ها قرار داشتند، اما هم اکنون توانسته‌اند امید را به زندگی نیازمندان واقعی هدیه دهند. همچنین تعدادی از این دوچرخه‌ها در ایستگاه‌های قطار و مناطق مختلف رها شده بودند و هم اکنون در اختیار این گروه قرار دارند.

یکی دیگر از افرادی که توانست دوچرخه تعمیرشده از این گروه دریافت کند، پناهجویی از الجزایر با نام محمد بود که در حال حاضر برای رفتن به دانشگاه و بهبود زبان انگلیسی از آن استفاده می‌کند. این طور به نظر می‌رسد که این دوچرخه توانسته آینده بهتری را برای او رقم بزند.

به گفته لوکاس، موسس این گروه معمولا به گوش او می‌رسد که افراد معتاد به مواد مخدر با دوچرخه‌سواری توانسته‌اند از وسوسه استعمال مجدد مواد مخدر رهایی پیدا کنند. تاثیر کار یک گروه و کمک‌های مردمی به حدی زیاد است که می‌تواند در دراز مدت، جامعه را از بروز معضلات نجات دهد و دستیابی به این هدف، فقط نیازمند خواستن و تلاش کردن است.

ویلیامز، یکی دیگر از افراد این گروه معتقد است استفاده از دوچرخه برای پناهجویان شهر، اهمیت بیشتری دارد؛ در حقیقت آن‌ها پس از مراجعه به شهر، باید مسافت نسبتا طولانی را مجددا بازگردند و در پرداخت هزینه‌ها دچار مشکل خواهند شد، اما استفاده از دوچرخه توانسته این مشکل را تا حد زیادی برای آن‌ها کاهش دهد.

در این میان کسانی که دوچرخه‌ها را برای رفع نیاز فرزندانشان استفاده می‌کنند هم وجود دارند. یکی از والدین دریافت‌کننده دوچرخه‌ها اظهار داشت که سه دختر او برای طی کردن مسافت چند کیلومتری جهت حضور در مدرسه، دیدار با دوستان یا خانواده از دوچرخه‌های دریافتی استفاده می‌کنند. این پدر معتقد است که دختران او به دوچرخه‌ها به عنوان دوچرخه دست دوم نگاه نمی‌کنند.

با اینکه ایده تعمیر دوچرخه‌های خراب یا رها شده نیازمند هزینه قابل توجهی است، اما می‌توان با ورود و حمایت‌های کمک‌های مردمی انتظار داشت که دوچرخه سواری در میان مردم گسترش پیدا کند. این کار نه تنها می‌تواند مشکل حمل و نقل افراد زیادی را در سطح جامعه حل کند، بلکه منافع زیادی خواهد داشت که در درجه اول باعث داشتن جامعه‌ای سالم‌تر خواهد شد.

این گروه با تلاش مستمر خود توانسته‌اند امید را به زندگی افراد مختلف بازگردانند. هم اکنون بسیاری از آن‌ها توانسته‌اند با دریافت یک دوچرخه تعمیر شده، راه خود را در زندگی پیدا کنند یا زندگی کردن را ساده‌تر تجربه کنند.