روند رو به رشد استفاده از دوچرخه در تهران/ افزایش تعداد دوچرخه‌ها مستلزم چیست؟

۰۱ آذر ۱۳۹۹

مدیر سیستم حمل و نقل پاک شهرداری تهران با اشاره روند رو به رشد استفاده از دوچرخه بین شهروندان تهرانی، گفت: افزایش تعداد دوچرخه های اشتراکی در سطح شهر نیازمند ورود بخش خصوصی و حمایت های شهرداری است.

یعقوب آزاده‌دل در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره میزان استفاده شهروندان تهرانی از دوچرخه، اظهار کرد: آمارگیری مجددی در این زمینه انجام نشده و آخرین آمار متعلق به تیرماه سال جاری است که حاکی از رشد دو برابری  استفاده از دوچرخه نسبت به سال 98 است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه آمارگیری جدیدی در این زمینه صورت نگرفته اما مشاهدات عینی نشان دهنده افزایش روزافزون استفاده از دوچرخه به ویژه دوچرخه های شخصی است و شهروندان می‌توانند در این روزهای کرونایی در صورتی که مجبور به خروج از منزل شدند از دوچرخه برای ترددهای خود استفاده کنند.

مدیر سیستم حمل و نقل پاک شهرداری تهران تصریح کرد: در سال‌های گذشته به ندرت یک دوچرخه سوار پیدا می‌شد اما با وجود اینکه در فصل پاییز و هوای سرد هستیم، تعدد حضور دوچرخه سواران در سطح شهر قابل مشاهده است.

وی درباره افزایش ایستگاه های دوچرخه های اشتراکی، اظهار کرد: افزایش ایستگاه های دوچرخه باید با افزایش تعداد دوچرخه ها انجام شود در غیر این صورت اتفاق خاصی با همین تعداد دوچرخه رخ نمی دهد البته می‌توان شعاع ایستگاه ها را گسترش داد ولی عملا سطح سرویس دهی همان خواهد بود.

آزاده دل تصریح کرد: افزایش تعداد دوچرخه های سطح شهر نیازمند ورود شرکت های خصوصی به حوزه دوچرخه های اشتراکی است؛ امیدواریم وضعیت اقتصادی کمی بهتر شود تا این شرکت ها فعال شوند و پا بگیرند.

وی افزود: بنده متولی بودن شهرداری در این امر را رد میکنم و معتقدم باید توسط بخش خصوصی انجام شود اما به طور حتم شهرداری باید حمایت های لازم را از آنها داشته باشد.

منبع: تسنیم