فناوری‌های جدید چه کمکی به افزایش امنیت دوچرخه سوار می‌کنند؟

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

دوچرخه‌سواری از جذاب‌ترین تفریحی بوده که می‌تواند خطراتی را هم به دنبال داشته باشد، اما فناوری‌های جدید می‌توانند خطرات دوچرخه‌سواری را به حداقل برسانند.

با این که استفاده از دوچرخه برای اجتماع و محیط زیست در کنار مزایای جسمانی، بسیار مفید است، اما نباید خطرات مربوط به دوچرخه‌سواری را هم نادیده گرفت. در هر سال شاهد آمار قابل توجه تصادفات و تلفات رانندگی در کشور هستیم و با این که سهم دوچرخه‌سواران در اعداد و ارقام آن بسیار ناچیز است، اما باید تمهیداتی برای پیشگیری از بروز هرگونه سانحه رانندگی هنگام دوچرخه‌سواری اندیشیده شود و با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی، می‌توان گفت که فناوری‌های جدید می‌توانند نقش بسیار زیادی را در این زمینه ایفاء کنند.

برای دوچرخه‌سواران در محیط شهری، حوادث شهری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. هنوز در بسیاری از شهرها کمبودهای متفاوتی مانند نبود فضای مخصوص عبور دوچرخه‌سواران به چشم می‌خورد که می‌تواند آزاردهنده باشد و مانعی برای افرادی که تصمیم به استفاده از دوچرخه دارند، محسوب می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که بهترین راه جلوگیری از بروز سانحه برای دوچرخه‌سواران، جداسازی مسیر عبور و مرور آن‌ها با سایر وسایل نقلیه است. در سال گذشته میلادی در شهرهایی مانند میلان، پاریس و نیویورک مسیر اختصاصی بیشتری برای دوچرخه‌سواران در نظر گرفته شد. اجرای چنین پروژ‌ه‌هایی نیازمند زمان طولانی هم خواهد بود. گروه‌های مختلف دوچرخه‌سواری در تلاش برای دستیابی به این خواسته مهم هستند، اما زمان دقیقی برای اجرای چنین پروژه‌های بسیار مهم و موثری وجود ندارد یا اعلام نمی‌شود. اجرای مسیر اختصاصی برای عبور و مرور دوچرخه‌سواران می‌تواند منجر به ایجاد تمایل افراد مختلف به استفاده از دوچرخه به جای ماشین شخصی شود که نتایج بسیار خوبی مانند کاهش آلودگی هوا را در شهرهای بزرگ به دنبال خواهد داشت.

یکی از سریع‌ترین روش‌هایی که می‌تواند در کاهش چشمگیر حوادث احتمالی برای دوچرخه‌سواران و رانندگان خودروها مفید باشد، توسعه ایده‌های خلاقانه در دنیای فناوری است. در بسیاری از خودروهای خارجی شاهد تعبیه نمایشگرهایی هستیم که می‌توان از آن‌ها برای نمایش گرافیک‌های هشداردهنده استفاده کرد. به عنوان مثال در پاییز سال گذشته و در شهر تورین ایتالیا، قبل از آن که ایتالیا به کانون همه‌گیری کروناویروس تبدیل شود، دوچرخه‌سواری در حال حرکت از مسیر مشترک بود و یک خودرو سدان بزرگ هم در عقب او حرکت می‌کرد که ناگهان در هوای بارانی، تصویر گرافیکی هشداردهنده‌ای روی صفحه نمایش موجود در ماشین برای راننده پدیدار شد که نشان می‌داد یک دوچرخه‌سوار در فاصله نزدیک او در حال حرکت است؛ این هشدار باعث شد تا راننده خودرو از سرعت خود بکاهد و بدین ترتیب از بروز حادثه احتمالی جلوگیری کند.

استفاده و گسترش چنین فناوری‌هایی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش حوادث رانندگی داشته باشد. همچنین گسترش ارتباطات، توسعه شبکه 5G و زیر ساخت‌های شهری می‌تواند ارتباط میان دوچرخه، ماشین و سیستم‌های ترافیکی را به گونه‌ای فراهم کند که احتمال هرگونه حادثه، حتی قبل از ایجاد مسیرهای جداگانه برای حرکت دوچرخه و سایر وسایل نقلیه به صفر برسد.

بنیاد LINKS را می‌توان یک شرکت فناوری معتبر و خوشنام دانست که اقدام به تولید دوچرخه‌ای آزمایشی با یک دستگاه ناوبری جهانی کرده که بدین ترتیب، موقعیت دقیق آن را از طریق فرستنده و شبکه 5G برای سایر خودروها و شبکه ترافیکی ارسال می‌کند. این فناوری را باید مفهومی از اینترنت اشیاء دانست که در نهایت موجب ایجاد جاده‌ها و شهرهای هوشمند آنلاین خواهد شد.

البته در حال حاضر بسیاری از دوچرخه‌سواران از چراغ‌هایی در بخش عقب دوچرخه استفاده می‌کنند تا بتوانند مانع بروز حوادث احتمالی شوند. با این که استفاده از این چراغ‌ها می‌تواند تا حد زیادی مانع بروز حوادث رانندگی شود، اما باز هم تاثیر زیادی نخواهد داشت و باید دید که فناوری تا چه اندازه می‌تواند به حل این مشکل و دغدغه دوچرخه‌سواران در آینده نزدیک کمک کند.