کاهش آلودگی هوا با دوچرخه‌سواری دست‌یافتنی است

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

در صورتی که قصد دارید به عنوان یک شهروند، نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته باشید، لازم است برای برخی از مسیرها دوچرخه را جایگزین خودرو شخصی کنید. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در شهرهای بزرگ، به ویژه تهران وجود دارد، آلودگی هوا است. تردد وسایل نقلیه شخصی در کنار سایر فعالیت‌ها، باعث آلودگی هوا تهران شده که اغلب فراتر از حد مجاز است، اما آیا امکان مقابله با این پدیده و در نهایت کاهش آلودگی هوا وجود دارد؟

علت آلودگی هوا

ایجاد آلودگی هوا دلایل مختلف و متفاوتی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند نقش قابل توجهی در افزایش یا کاهش این پدیده داشته باشند. به عنوان مثال، سوزاندن سوخت‌های فسیلی را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد آلودگی هوا معرفی کرد که ناشی از فعالیت وسایل نقلیه عمومی در کنار حجم عظیمی از وسایل نقلیه شخصی است. افراد زیادی در شهرهای بزرگ علاقه‌مند به استفاده از خودروهای شخصی هستند و همین مسئله می‌تواند افزایش گازهای خطرناک و در نتیجه آلودگی هوا را به دنبال داشته باشد.

یکی دیگر از دلایل آلودگی هوا را می‌توان گازهای خروجی کارخانه‌ها و فعالیت صنایع مختلف عنوان کرد که البته نمی‌توان تاثیر آن‌ها را با گازهای ناشی از فعالیت اتومبیل‌ها، مقایسه کرد. قدرت تخریب فعالیت خودروهای شخصی به مراتب بیشتر از سایر دلایل آلودگی هوا خواهد بود.

بدون شک آلودگی هوا می‌تواند تاثیر بسیار بدی روی سلامت جسمانی و روحی انسان داشته باشد. تنفس گازهای خطرناک در هوای آلوده، می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد در سنین مختلف، به ویژه افراد مسن به وجود بیاورد. آلودگی هوا در کنار خطراتی که می‌تواند برای سلامت جسمانی داشته باشد، می‌تواند آینده یک جامعه را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. برای سالم بودن یک فرد، باید جامعه سالم باشد و برای این که جامعه به سلامت برسد، باید سلامت فردی توسط آحاد جامعه رعایت شود.

کاهش آلودگی هوا با دوچرخه سواری

یکی از روش‌هایی که می‌تواند تا حد بسیار زیادی از آلودگی هوا جلوگیری کند، دوچرخه سواری است. در صورتی که شما از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه خود استفاده کنید، هیچ آلودگی وارد هوا نخواهد شد و در نتیجه گام مهمی در کاهش آلودگی هوا برداشته‌اید.

فرض کنید قصد دارید برای خرید به چند خیابان دورتر از محل زندگی خود بروید، آیا واقعا نیاز است از خودرو استفاده کنید؟ دوچرخه می‌تواند انتخاب ارزان و بسیار کارآمدی باشد. حتی کارمندان و افرادی که به محل کسب و کار خود هم می‌روند، می‌توانند با دوچرخه مسیر رفت و آمد خود را رکاب بزنند. استفاده از دوچرخه نه تنها می‌تواند کاهش آلودگی هوا را به دنبال داشته باشد، بلکه می‌تواند کاهش ترافیک شهری و در نتیجه زندگی بهتر را برای افراد جامعه به ارمغان آورد.

البته توسعه دوچرخه سواری و گسترش این فرهنگ، نیازمند موارد متفاوتی بوده که لازم است از سوی مسئولان فراهم شود. به عنوان مثال، دوچرخه به عنوان یکی از وسایل نقلیه نیازمند مسیر اختصاصی خود است. قطعا دوچرخه‌سواران نمی‌توانند از خیابان‌ها که محل تردد وسایل نقلیه است، استفاده کنند؛ این کار خطرناک بوده و ممکن است باعث بروز سانحه شود. در صورتی که مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری در کلان‌شهرها به سرعت توسعه یابد، می‌توانیم شاهد رشد آمار دوچرخه‌سواری و در نتیجه کاهش آلودگی هوا باشیم. گسترش دوچرخه‌سواری در کلان‌شهرها را شاید بتوان تنها راه نجات در برابر آلودگی هوا عنوان کرد و برای انجام این کار، باید مسئولین و مردم در کنار هم قرار گیرند.

دوچرخه سواری و کمک به شادی و نشاط جامعه

بدون تردید دوچرخه‌سواری می‌تواند نه تنها در راستای حفظ سلامت جسمانی و فردی شما تاثیر داشته باشد، بلکه می‌تواند این شادی و نشاط را هم با کاهش آلودگی هوا به جامعه ببخشد. دوچرخه سواری یک راه جایگزین ارزان قیمت و ساده است تا به کمک آن بتوان کاهش آلودگی هوا را در کلان‌شهرها رقم زد. آلودگی هوا در کنار مشکلات متعددی که می‌تواند برای افراد مختلف با رده‌های سنی متفاوت ایجاد کند، شور و نشاط جامعه را هم کاهش خواهد داد و می‌تواند زمینه‌ساز بروز سایر مشکلات شود. برای دستیابی به هدف توسعه دوچرخه‌سواری، باید اقدامات گسترده‌ای جهت فرهنگ‌سازی انجام شود و لازم است مسئولین، طرح‌های مختلفی را اجرا کنند. کاهش آلودگی هوا با گسترش دوچرخه سواری در سطح جامعه، دست یافتنی است.