کاهش ترافیک شهری با دوچرخه سواری امکان‌پذیر خواهد بود

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کاهش ترافیک شهری از مهم‌ترین خواسته‌های شهروندان، به ویژه در کلان‌شهرها است. استفاده از دوچرخه می‌تواند در کاهش ترافیک شهری تا حد زیادی تاثیرگذار باشد.

امروزه افراد زیادی از دوچرخه‌سواری به عنوان یک فعالیت ورزشی برای اوقات فراغت یاد می‌کنند، اما می‌توان این فعالیت ورزشی را به عنوان یکی از موثرترین روش‌های کاهش ازدحام خیابان‌ها و به دنبال آن، کاهش آلودگی هوا معرفی کرد.

ترافیک در شهرهای بزرگ به یک مشکل جدی تبدیل شده و اگر راهکاری برای جلوگیری از رشد آن درنظر گرفته نشود، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتری شود که آلودگی هوا، فقط یکی از آن‌ها است. ترافیک می‌تواند زندگی شخصی و کاری افراد جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد. فرض کنید قصد دارید برای تفریح با ماشین خود به بیرون از شهر بروید، اما ترافیک سنگین شهر مانع از این کار می‌شود. در این حالت ترافیک توانسته زندگی شخصی شما را تحت تاثیر قرار دارد و در زمینه شغلی هم دیر رسیدن به محل کار می‌تواند مشکلات بیشتری را برای شما به وجود آورد.

شکل‌گیری ترافیک دلایل مختلفی دارد، اما یکی از مهم‌ترین علت‌های آن را می‌توان جریان ورودی بیش از حد خودروها به جاده‌هایی دانست که از فضای کافی برای تردد برخوردار نیستند. می‌دانستید که ترافیک می‌تواند تا چه اندازه خسارت‌های مالی برای دولت‌ها به وجود آورد؟ برخی گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد که کشور  هند متحمل خسارت‌های بسیار زیادی از ترافیک شده و مصرف بالای بنزین و هدر رفتن آن در اتوبان‌ها، به عنوان یکی از خسارت‌های به وجود آمده شناخته می‌شود.

در صورتی که بخواهیم اشاره‌ای به دلایل ایجاد ترافیک در شهرها داشته باشیم، موارد زیر را می‌توان به عنوان مهم‌ترین عوامل ترافیک به حساب آورد:

  • وجود لاین‌های کم در اتوبان‌ها و افزایش تراکم خودرویی
  • عدم وجود طرح‌های منظم حمل و نقل عمومی، قابل اعتماد، گسترده و مقرون به صرفه
  • خطاهای مربوط به سیستم‌های ترافیکی
  • نیروی انسانی کم برای مدیریت شرایط ترافیکی
  • فضای باریک خیابان‌ها
  • سبقت‌های غیرمجاز رانندگان
  • عدم وجود تابلوهای راهنمایی و رانندگی، به ویژه در معابر یک طرفه و در نهایت ایجاد سردرگمی رانندگان
  • شرایط نامناسب اتوبان‌ها مانند وجود چاله‌ها و دست اندازهای متعدد

شرایط جاده‌ها به شدت تحت تاثیر فشار بیش از اندازه وسایل نقلیه در حال عبور و مرور قرار دارد. تمام رانندگان برای رسیدن به مقصد، عجله دارند و سعی می‌کنند از یکدیگر سبقت بگیرند و همین کار می‌تواند در عدم دستیابی به کاهش ترافیک شهری نقش اساسی داشته باشد. همان طور که گفته شد، ترافیک می‌تواند بخش قابل توجهی از ساعت کار و زندگی افراد جامعه را هدر دهد که به صورت غیرمستقیم، تاثیر نامطلوبی هم روی اقتصاد خواهد داشت.

منطقی‌ترین روش کاهش ترافیک شهری را می‌توان استفاده از دوچرخه به عنوان یک روش حمل و نقل ساده برای مسافت‌های کوتاه‌تر دانست. می‌توان جهت انجام کارهای شخصی یا رفتن به محل کار خود، دوچرخه را به عنوان وسیله نقلیه جایگزین خودروهای شخصی انتخاب و استفاده کرد.

دوچرخه می‌تواند به راحتی موجب کاهش تعداد اتومبیل‌های درون شهری شود که در کنار کاهش ترافیک، نقش محوری در کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی خواهد داشت.

البته در کنار کاهش ترافیک شهری ، آلودگی هوا وآلودگی صوتی، می‌توان کاهش آمار تصادف‌ را هم به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از دوچرخه به حساب آورد. هنگامی که از دوچرخه استفاده کنید، دیگر عجله‌ای برای سبقت گرفتن از دیگران ندارید و همین مسئله می‌تواند آرامش را به شما هدیه دهد.

مسئولان شهرداری کلان‌شهرها با ایجاد خطوط مخصوص برای دوچرخه‌سواران سعی می‌کنند بار ترافیکی را کاهش دهند. نه تنها خطوط مخصوص دوچرخه‌سواران در خیابان‌ها باعث ترافیک نخواهد شد، بلکه می‌تواند افراد جامعه را به سوی استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل سالم، سوق دهد. دوچرخه فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد و همین مسئله می‌تواند مانع ایجاد ترافیک شود.

البته دوچرخه سواری فواید دیگری هم دارد که در ادامه تعدادی از آن‌ها را ذکر خواهیم کرد. به عنوان مثال، دوچرخه سواری می‌تواند سلامت روان را تقویت کند و در کاهش وزن و تناسب اندام هم تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

افراد زیادی هستند که دویدن را به عنوان یکی از فعالیت‌های ورزشی خود انتخاب می‌کنند، اما دوچرخه سواری در مقایسه با دویدن، می‌تواند آسیب‌های احتمالی کمتری را به دنبال داشته باشد. همچنین دوچرخه سواری می‌تواند قدرت مغز را افزایش دهد و تاثیر آن را به صورت مستقیم در زندگی احساس خواهید کرد.

یکی از مشکلات مهم جوامع شهری را می‌توان ترافیک معرفی کرد. شرایط در شهرهای بزرگ به گونه‌ای شده که ماندن در ترافیک به یک مسئله عادی در زندگی افراد تبدیل شده و حتی ممکن است چند ساعت از عمر یک شخص در طول روز با ترافیک بگذرد. بدون شک روش‌های جایگزین استفاده از خودروها می‌توانند باعث کاهش ترافیک شهری شوند که دوچرخه‌سواری، یکی از آن‌ها به حساب می‌آید.