12 مورد از فواید دوچرخه سواری؛ سلامت خود را تضمین کنید

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

فواید دوچرخه سواری در سلامت جسمانی و روحی بر کسی پوشیده نیست. در ادامه شما را با 12 مورد از فواید دوچرخه سواری آشنا خواهیم کرد.

یکی از بهترین فعالیت‌های ورزشی که می‌تواند نشاط را در کنار مزایای مختلف اجتماعی برای شما و جامعه به ارمغان بیاورد، دوچرخه سواری است. در این مقاله به بررسی و معرفی 12 مورد از فواید دوچرخه سواری خواهیم پرداخت که هر کدام از آن‌ها می‌توانند تاثیر ویژه‌ای روی سلامت روحی و جسمانی افراد جامعه داشته باشند.

1: دوچرخه سواری و بهبود بهزیستی روانی

بر اساس نتایج مطالعات گوناگون انجام شده می‌توان گفت افرادی که سبک زندگی آن‌ها با فعالیت‌های جسمانی گره خورده است، امتیاز رفاه آن‌ها چیزی در حدود 32 درصد بیشتر از افراد غیرفعال است.

ورزش می‌تواند موجب تقویت روحیه شما شود. هنگامی که فعالیت ورزشی خود را آغاز کنید، ترشح اولیه آدرنالین و اندروفین نشاط و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهند.

دوچرخه‌سواری را می‌توان ترکیبی از یک فعالیت ورزشی بدنی با حضور در فضای باز و گردش در محیط‌های جدید دانست. شما می‌توانید برای دوچرخه‌سواری به صورت انفرادی اقدام کنید یا پس از تشکیل یک گروه به فعالیت بپردازید و به این شکل، حلقه اجتماعی خود را گسترش دهید.

Graeme Obree، دارنده رکورد سرعت جهان در سال‌های گذشته که در طول زندگی خود، افسردگی زیادی را هم تجربه کرده، در این مورد می‌گوید: «بیرون رفتن و دوچرخه‌سواری می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود افسردگی داشته باشد. بدون دوچرخه‌سواری، نمی‌دانم کجا و با چه شرایط روحی بودم.»

2: تقویت سیستم ایمنی بدن با دوچرخه‌سواری

دانشمندان با انجام آزمایش‌های مختلف روی بیشتر از هزار بزرگسال تا سن 85 سال، متوجه شدند که ورزش کردن فواید بسیار زیادی برای سلامت دستگاه‌های تنفسی فوقانی دارد و حتی می‌تواند موجب کاهش ابتلا به سرماخوردگی شود.

افراد می‌توانند با انجام فعالیت‌های ورزشی هوازی در بیشتر روزهای هفته تا 40 درصد احتمال بروز بیماری را در خود کاهش دهند و کنار آن از مزایای مختلف سلامتی هم بهره‌مند شوند.

یکی دیگر از دانشمندان فعال در زمینه بررسی مزایای فعالیت‌های ورزشی دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی هم اظهار داشت که ورزش می‌تواند با افزایش تولید پروتئین‌های ضروری و بیدار کردن سلول‌های سفید تنبل، قدرت سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد.

دوچرخه‌سواری برای رفتن به محل کار می‌تواند زمان رفت و آمد شما را کاهش دهد و دیگر نیازی به استفاده از اتوبوس یا قطار نیست و استفاده از  وسایل نقلیه‌ای که می‌توان آن‌ها را به عنوان عوامل مهم آلودگی هوا نیز به حساب آورد به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. البته شواهد دیگری نشان می‌دهند که پس از ورزش شدید مانند یک جلسه تمرین متناوب، امکان دارد با ضعف سیستم ایمنی مواجه شوید که در این حالت، غذا خوردن مناسب و استراحت کافی می‌تواند موثر باشد.

3: فواید دوچرخه سواری در لاغری

کاهش وزن زمانی اتفاق خواهد افتاد که میزان سوزاندن کالری از کالری دریافتی بدن، بیشتر باشد؛ این یک معادله ساده بوده و از مزایای دوچرخه سواری به حساب می‌آید. در حقیقت دوچرخه سواری باعث سوزاندن کالری خواهد شد و بر اساس اطلاعات موجود، می‌توان گفت در هر ساعت 400 الی 1000 کالری سوزانده می‌شود؛ توجه داشته باشید که این آمار بر اساس تفاوت در شدت دوچرخه‌سواری و وزن افراد، متفاوت است.

در صورتی که علاقه‌مند به دوچرخه سواری هستید و رژیم غذایی خاصی را هم برای کاهش وزن دنبال می‌کنید، اطمینان داشته باشید که نتیجه بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد.

4: فواید دوچرخه سواری در بدنسازی

دوچرخه سواری را می‌توان یک ورزش استقامتی معرفی کرد که همین مسئله می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد عضله‌های قوی در بدن دوچرخه‌سوار داشته باشد، البته به دلیل ماهیت دوچرخه‌سواری که بیشتر پاهای فرد دوچرخه‌سوار در حال فعالیت است، می‌توان گفت که عضلات پای آن‌ها در مقایسه با دستان، قوی‌تر خواهد شد.

5: فواید دوچرخه سواری صبحگاهی

در صورتی که قصد دارید از دوچرخه برای رفتن به سر کار استفاده کنید، بهانه خوبی خواهد بود تا بتوانید یک میان وعده دیگر به غذاهای مصرفی روزانه خود اضافه کنید. از آن جایی که 30 دقیقه دوچرخه‌سواری برای رسیدن به محل کار می‌تواند 200 الی 500 کالری از شما کم کند، یعنی مجوز مصرف یک وعده صبحانه دیگر را دریافت کرده‌اید و این را می‌توان یکی از فواید دوچرخه سواری صبحگاهی به حساب آورد.

6: سلامت ریه

بر اساس نتایج یکی از مطالعاتی که به تازگی انجام و منتشرشده است، افرادی که دوچرخه‌سواری می‌کنند در مقایسه با افرادی که از ماشین برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، به مراتب کمتر در معرض گازهای سمی قرار می‌گیرند. یکی از مزایای دوچرخه سواری را می‌توان سلامت ریه و بهبود شرایط تنفسی دانست که هم اکنون، انجام این آزمایش هم فرضیه مورد نظر را تایید کرده است. در صورتی که برای سلامت جسمانی خود ارزش زیادی قائل هستید، بهتر است از دوچرخه برای سفرهای درون شهری استفاده کنید تا در حد امکان از گازهای سمی دوری کنید.

7: کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سرطان با دوچرخه سواری

دوچرخه سواری باعث افزایش ضربان قلب شده و خون را به سراسر بدن، پمپاژ می‌کند و در نتیجه موجب سوزاندن کالری شده و می‌توان گفت با شرایط ذکرشده، کاهش وزن را تجربه خواهید کرد. در حقیقت دوچرخه سواری را می‌توان یکی از ورزش‌هایی دانست که توسط NHS توصیه شده تا بتوان از بیماری‌های قلبی و سرطان تا حد زیادی جلوگیری کرد.

یکی از متخصصان قلب و عروق اظهار داشته است که دوچرخه سواری در سراسر یا بخشی از مسیر کار، می‌تواند نتایج درخشانی همانند کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی را به دنبال داشته باشد.

8: آسیب‌دیدگی پایین در دوچرخه سواری

شاید عده‌ای دویدن را کار راحت‌تری بدانند، اما این کار همان تحمل وزن بوده و می‌تواند آسیب‌دیدگی بیشتری را به دنبال داشته باشد. تحمل وزن در دوچرخه‌سواری در مقایسه با دویدن، کمتر است.

هنگامی که دانشمندان، یک گروه از دوندگان مسافت‌های طولانی و دوچرخه‌سواران را با یکدیگر مقایسه کردند، دریافتند که دونده‌ها 133 الی 144 درصد آسیب عضلانی در کنار 256 درصد التهاب بیشتر را تجربه کرده‌اند و این در حالی است که چنین آسیب‌هایی در دوچرخه‌سواران مشاهده نشد. همچنین عدم تحمل وزن بدین معنا است که دوچرخه سواری به اندازه سایر ورزش‌ها نمی‌تواند موجب افزایش تراکم استخوان شود، بنابراین بهتر است اندکی تمرین‌های قدرتی را هم به برنامه روزانه خود، اضافه کنید.

9: صرفه‌جویی در وقت با دوچرخه سواری

شما برای رفتن به محل کار یا برای کارهای شخصی خود می‌توانید از ماشین شخصی استفاده کنید، اما قطعا ترافیک و معطل شدن در جاده‌ها را هم تجربه خواهید کرد. همچنین امکان مراجعه به ایستگاه اتوبوس هم برای شما وجود دارد که در نهایت، مجدد وقت خود را از دست خواهید داد. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید و از شر ترافیک هم خلاص شوید، استفاده از دوچرخه است. دوچرخه سواری نه تنها می‌تواند سلامت جسمانی را برای شما به ارمغان آورد و در هزینه بنزین هم صرفه‌جویی کند، بلکه در صرفه‌جویی وقت هم تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و این مورد را می‌توان به عنوان یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری به حساب آورد.

10: بهبود شرایط خواب

یکی از مزایای دوچرخه سواری را می‌توان بهبود شرایط خواب افراد با شرایط جسمانی مختلف عنوان کرد. دانشمندان معتقدند که کاهش اضطراب ناشی از ورزش می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود شرایط خواب داشته باشد. همچنین ورزش کردن می‌تواند با جلوگیری از افزایش وزن که یکی از عوامل مهم در اختلال خواب است، آرامش هنگام خواب را برای افراد به ارمغان آورد.

11: افزایش قدرت مغز

ورزش کردن با سلامت مغز ارتباط مستقیم دارد. همچنین کاهش تغییرات شناختی که افراد را در معرض ابتلا به زوال عقل قرار می‌دهد هم با فعالیت‌های ورزشی همانند دوچرخه‌سواری کاهش خواهد یافت. بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در سال  2013، مشخص شد که میزان جریان خون دوچرخه‌سواران در مغز تا 28 درصد و در مناطق خاص بدن هم تا 70 درصد افزایش خواهد یافت. بد نیست بدانید که این مطالعه نشان داد جریان خون در بدن افراد ورزشکار می‌تواند حتی پس از ورزش کردن هم 40 درصد افزایش یابد.

12: افزایش و بهبود ارتباط اجتماعی

دوچرخه سواری را باید به عنوان یکی از فعالیت‌های ورزشی اجتماعی معرفی کرد. شما می‌توانید با پیوستن به یک گروه دوچرخه‌سواری، سطح روابط اجتماعی خود را تا حد قابل قبولی افزایش دهید. قرارگیری در اجتماع، مزایای ویژه‌ای دارد که یکی از آن‌ها، افزایش شور و نشاط در طول زندگی بوده که می‌تواند ذهن شما را برای تصمیم‌گیری‌های مهم، تقویت کند.