7 نکته مهم برای دوچرخه سواری در شب

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

دوچرخه سواری در شب در مقایسه با دوچرخه سواری در روز ، جذابیت خاص خود را دارد، اما باید 7 نکته مهم را برای دوچرخه سواری در شب مدنظر قرار داد.

در صورتی که علاقه‌مند به دوچرخه سواری در شب هستید، باید به نکات مهم توجه داشته باشید. احتمالا مجهز بودن دوچرخه به چراغ نخستین چیزی خواهد بود که به ذهن شما می‌رسد، اما به غیر از آن باید اقدامات مهم‌تری و بیشتری را انجام دهید. در این مقاله شما را با 7 نکته مهم پیرامون دوچرخه سواری در شب آشنا خواهیم کرد.

نکات مهم دوچرخه سواری در شب

دوچرخه سواری را باید به عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین فعالیت‌های ورزشی معرفی کرد. علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری ممکن است شب را برای این فعالیت روزانه خود در نظر بگیرند که همین موضوع، سبب می‌شود تا نکاتی را رعایت کنند. در صورتی که علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری در شب هستید، بهتر است نکات زیر را به خاطر بسپارید.

1: استفاده از چراغ‌های قوی

مجهز بودن دوچرخه به یک چراغ با نور سفید در قسمت جلو و یک چراغ قرمز رنگ در بخش عقب جهت دوچرخه سواری در شب، ضروری است. توجه داشته باشید که چراغ‌های موردنیاز شما برای رانندگی در شب، آن هم در مسیرهای شهری و برون شهری با یکدیگر تفاوت دارند. در صورتی که تصمیم به دوچرخه سواری در شهر داشته باشید، می‌توان گفت با چراغ‌های عادی هم قابل رویت خواهید بود، اما در خارج شهر که چراغ‌های روشنایی کمتری وجود دارد، قطعا نیازمند چراغ‌های بسیار قوی خواهید بود تا بتوانید ایمنی خود را حفظ کنید. البته داشتن چراغ قرمز در بخش عقب به محیط‌های شهری و برون شهری بستگی ندارد و در تمام مسیرها، داشتن آن الزامی و یکسان است.

برخی دوچرخه سواران از چراغ‌های چشمک‌زن استفاده می‌کنند که می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد. در حقیقت چراغ‌های چشمک زن می‌توانند در تاریکی شب به خوبی شما را نمایان کنند و رانندگان وسایل نقلیه از حضور دوچرخه سواران در جاده باخبر شوند.

گروهی از دوچرخه سواران هم از کلاه‌های ایمنی مجهز به چراغ استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مهم این چراغ‌ها را می‌توان روشن کردن بیش از حد مسیر دانست که علت مهم آن، قرار داشتن در ارتفاع بالاتر است. در حالت کلی مجهز بودن دوچرخه به چراغ قوی در بخش عقب و جلو، یک مزیت مهم هنگام دوچرخه سواری در شب به حساب می‌آید که نباید نادیده گرفته شود.

2: در محیط‌های روشن حرکت کنید

شاید استفاده از چراغ بتواند تا حد زیادی موجب روشن شدن جاده شود، اما هنوز هم خطراتی مانند چاله‌ها و گودال‌های موجود در جاده‌ها می‌توانند یک تهدید مهم به حساب آیند. شما باید در کنار مجهز بودن به تجهیزاتی مثل چراغ‌های قوی، محیط‌های روشن‌تری را هم برای دوچرخه سواری در شب انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که قرارگیری در موقعیت‌های مناسب هنگام دوچرخه سواری در شب هم می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد؛ شما باید برای سایر رانندگان وسایل نقلیه قابل رویت باشید تا بدین ترتیب از بروز اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.

3: نصب بازتابنده‌ها

یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که باید هنگام دوچرخه‌سواری در شب انجام دهید را می‌توان استفاده از بازتابنده‌ها دانست. بررسی‌های مختلف نشان داده که بازتابنده‌های دور رکاب‌ و چرخ‌های دوچرخه به دلیل نمایان کردن حرکت دایره‌ای چرخ‌ها، تاثیر بسیار زیادی در قابل رویت شدن هر چه بیشتر دوچرخه‌سوار خواهد داشت. در حقیقت استفاده از چراغ‌های سفید و قرمز در بخش جلو و عقب دوچرخه باعث نمی‌شود که از طرفین هم قابل دید باشید و همین مسئله اهمیت بازتابنده‌ها را چند برابر می‌کند.

4: خارج کردن نور چراغ از مقابل دید سایر رانندگان

برخی چراغ‌های جلوی دوچرخه‌ها قدرت و شدت نور بسیار زیادی دارند که همین مسئله می‌تواند مزاحمت‌هایی را برای دید سایر رانندگان وسایل نقلیه به وجود آورد. شما باید نور چراغ دوچرخه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که برای سایر رانندگان، دردسر ایجاد نشود. در حقیقت نور چراغ دوچرخه باید مسیر پیش روی شما را روشن کند و نباید به گونه‌ای باشد که سایر رانندگان یا وسایل نقلیه را تحت تاثیر قرار دهد. آلمان یکی از کشورهایی بوده که در زمینه ایجاد مزاحمت نور چراغ دوچرخه یا سایر وسایل نقلیه برای یکدیگر، سخت‌گیری زیادی می‌کند و همین مسئله باعث شده تا چراغ‌هایی تولید کنند که مانع بروز چنین مشکلاتی شود.

5: با احتیاط دوچرخه‌سواری کنید

دوچرخه سواری در شب همانند دوچرخه سواری در روز نبوده و خطرات خاص خود را دارد. شما باید مسیرهای خوبی را برای دوچرخه سواری مدنظر داشته باشید و تا حد امکان از انتخاب مسیرهایی که برای شما آشنا نیستند، خودداری کنید.

شاید باورکردنی نباشد، اما افراد زیادی در مسیرهایی که بارها عبور کرده بودند هم در شب دچار حادثه شده‌اند، بنابراین نباید فریب آشنایی با جاده را بخورید. اگر قصد دوچرخه سواری گروهی در شب را دارید، بهتر است فضای کافی میان خود و دوچرخه سوار دیگر را مدنظر قرار دهید و از خیره شدن به نور چراغ دوچرخه همراه خود، پرهیز کنید.

6: استفاده از لباس مناسب

اگر در ماه‌های سرد سال اقدام به دوچرخه سواری می‌کنید، بهتر است لباس گرم مخصوص خود را استفاده کنید. بد نیست بدانید که امکان خنک شدن هوا در شب‌های تابستان هم وجود دارد. البته دوچرخه‌سواری در زمستان با دمای هوای صفر یا نزدیک به آن هم شرایط پوشش خاص خود را می‌طلبد. شما باید از جوراب‌های ضخیم برای گرم شدن استفاده کنید. فراموش نکنید که هوای مه آلود هم می‌تواند شرایط دوچرخه سواری در شب را تا حد زیادی تغییر دهد، اما داشتن پوشش مناسب موبج تغییر شرایط به سود شما خواهد شد.

7: به نزدیکان خود اطلاع دهید

در صورتی که قصد دوچرخه سواری در شب را دارید، حتما مسیر و مقصد خود را به خانواده یا دوستان‌تان اطلاع دهید. احتمال بروز هرگونه حادثه و اتفاقی در شب وجود دارد، بنابراین مطلع بودن آنها از زمان خروج و مدت مدنظرتان برای دوچرخه‌سواری می‌تواند ایمنی بیشتری را به همراه داشته باشد.

همان طور که گفته شد، دوچرخه سواری در شب می‌تواند آرامش را به شما هدیه دهد، اما زمانی که نکات مهم پیرامون آن را مدنظر قرار دهید. می‌توانید با رعایت نکات ذکرشده پیرامون دوچرخه‌سواری در شب، ایمنی و آسودگی خاطر را برای خود به ارمغان آورید.